czwartek, 25 kwietnia, 2024

System POS

Systemy POS (Point of Sale) to oprogramowanie sprzedażowe, nieodzowne w każdym sklepie, punkcie usługowym czy restauracji. To zintegrowany punkt sprzedaży, na który składa się terminal dotykowy, oprogramowanie do obsługi sprzedaży oraz urządzenia fiskalne. Najczęściej systemy POS stosuje się w sklepach detalicznych, gastronomii (np. bary, kawiarnie, restauracje, pizzerie) oraz w obiektach noclegowych (hotele, motele).

Umieszczone w punktach sprzedaży dotykowe terminale POS usprawniają i przyśpieszają obsługę klienta. Za sprawą oprogramowania, wszystkie elementy systemu POS, tj. terminal POS i urządzenia peryferyjne, mogą się porozumiewać. System POS zapisuje wszelkie zmiany związane z zamówieniami i sprzedażą. Potrafi też przekazać je odpowiednio systemom magazynowym (WMS) czy produkcyjnym, co ma spore znaczenie chociażby w restauracjach.

Terminal, czyli niewielki dedykowany komputer, obsługiwany przez sprzedawcę (kelnera, recepcjonistę itd.). Ma służyć do wprowadzania niezbędnych danych i rejestrowania sprzedaży. Najczęstsze, bo najwygodniejsze, są terminale z panelem dotykowym, ale oczywiście czasem stosuje się też terminale ze zwykłą, lub specjalistyczną, programowalną klawiaturą.

Elektronika sklepowa może obejmować cały szereg urządzeń. Od takich oczywistości jak drukarka fiskalna, waga elektroniczna czy czytnik kodów paskowych, po sprawdzarki cen, drukarki etykiet, czy drukarki kart plastikowych. Wszystko to warto zintegrować w spójny system.
Kolektory danych to palmtopy, z którymi można chodzić po sklepie czy magazynie i – jak nazwa wskazuje – zbierać dane, na przykład o cenach, stanach, czy lokalizacji poszczególnych produktów. W zależności od zamontowanych czytników i oprogramowania, kolektory „rozumieją” kody kreskowe, kody 2-wymiarowe (QR), znaczniki RFID, a dzięki modułowi Bluetooth – także beaconów. Oczywiście, dane do kolektora można wprowadzać również ręcznie.

System, czyli oprogramowanie dzięki któremu wszystkie te urządzenia mogą się porozumiewać. System POS zapisuje wszelkie zmiany związane z zamówieniami i sprzedażą. Potrafi też przekazać je odpowiednio systemom magazynowym (WMS) czy produkcyjnym, co ma spore znaczenie chociażby w restauracjach.

Wybór oprogramowania zależy od formy prowadzonej działalności. Dlatego zanim zakupimy właściwe oprogramowanie, potrzebna jest analiza przedwdrożeniowa całego przedsiębiorstwa. Jest to bezpieczna forma doboru systemu POS z punktu widzenia działania całej firmy i przyszłych jego zysków. Trzeba dogłębnie przemyśleć i przeanalizować, jakie funkcjonalności będą potrzebne w oprogramowaniu, aby dany system POS tworzył rozwiązanie docelowe i był wystarczająco dopasowany do firmy. Ważnym atutem jest optymalizacja czasu pracowników, którzy będą używali danego systemu. Program POS powinien ułatwiać oraz szybko realizować funkcje zaimplementowane w oprogramowaniu, takie jak obsługa klienta podczas sprzedaży, umiejętność szybkiego rabatowania, realizowania bonów czy obsługi kart lojalnościowych.

Gdzie kupić system POS?

Systemy POS można kupić na stronie www.m3software.eu .

W ofercie spółki dostępne są m.in.: terminale dotykowe POS, monitory sklepowe, czytniki kodów kreskowych,

drukarki i kasy fiskalne, wagi sklepowe, akcesoria, oprogramowanie dla sklepów i gastronomii, systemy przywołujące.

Biznes w Polsce

Jak zgodnie z przepisami definiowana jest jednoosobowa działalność gospodarcza? Szukając odpowiedniej definicji należy zajrzeć do kilku aktów prawnych, m.in. ustawy o podatku dochodowym, ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz Ordynacji podatkowej. Zapisy jakie się w nich znajdują są w pewnej mierze do siebie podobne.

Zgodnie z nimi działalnością gospodarczą jest działalność zarobkowa, wykonywana we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie wynikają m.in. z umowy o pracę, o dzieło, zlecenia, najmu czy sprzedaży praw autorskich.

Szczególnie wiele problemów przysparza określenie momentu, kiedy działalność zaczyna być ciągła i zorganizowana. Za ciągłość uznaje się nieprzypadkowe, regularne (a nie jednorazowe lub incydentalne) działania.

Z kolei działalność zorganizowana wiąże się z wykonywaniem szeregu następujących po sobie i powiązanych czynności, które mają na celu osiągnięcia zysku. Istotny jest tu fakt, że działalność wcale nie musi przynosić dochodu – decydujące może być, że jest tylko prowadzona w tym celu.

Działalność gospodarczą rozpoczynamy od bezpłatnej rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, którą prowadzi minister właściwy do spraw gospodarki.

Wniosek składa się na specjalnym formularzu, który jest dostępny na stronie internetowej CEIDG.

Wniosek ten musi być opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.
Wniosek można złożyć także w dowolnie wybranym urzędzie gminy osobiście lub listem poleconym (musi być wówczas opatrzony podpisem wnioskodawcy poświadczonym notarialnie). Wpis do CEIDG jest dokonywany najpóźniej następnego dnia roboczego po dniu złożenia wniosku.

Do wniosku należy dołączyć oświadczenie o braku orzeczonych wobec wnioskodawcy zakazów prowadzenia działalności gospodarczej, zakazu wykonywania określonego zawodu i zakazu prowadzenia działalności związanej z wychowaniem, leczeniem, edukacją małoletnich lub opieką nad nimi. Należy również dołączyć oświadczenie o posiadaniu tytułu prawnego do każdej nieruchomości, której adres jest wpisywany w CEIDG (przedsiębiorca wpisany do CEIDG jest obowiązany posiadać tytuł prawny do nieruchomości, których adresy podlegają wpisowi) Ww. oświadczenia składane są pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.
Wniosek o wpis do CEIDG jest jednocześnie wnioskiem o nadanie numeru REGON (rejestr podmiotów gospodarki narodowej), wnioskiem o nadanie NIP (Numer Identyfikacji Podatkowej) a także złożeniem oświadczenia o wyborze formy opodatkowania.

Jeżeli przedsiębiorca jest płatnikiem składek, do wniosku o wpis do CEIDG może dołączyć zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych i/albo do ubezpieczenia zdrowotnego, zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny, a także zmianę danych wskazanych w ww. zgłoszeniach lub zgłoszenie wyrejestrowania z ww. ubezpieczeń.
CEIDG przesyła dane do wskazanego przez przedsiębiorcę urzędu skarbowego, właściwego urzędu statystycznego oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych albo Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Wniosek o wpis do CEIDG nie podlega żadnym opłatom.
Zaświadczeniem o wpisie do CEIDG jest wydruk ze strony internetowej CEIDG.

Organy administracji publicznej nie mogą domagać się od przedsiębiorców okazywania, przekazywania lub załączania do wniosków zaświadczeń o wpisie w CEIDG. Numerem identyfikacyjnym przedsiębiorcy w obrocie gospodarczym jest numer NIP.

Nie wymaga rejestracji drobna działalność zarobkowa osób fizycznych, których przychód nie przekroczy w żadnym miesiącu 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia. Informacje na temat takiej działalności można znaleźć w serwisie informacyjno-usługowym dla przedsiębiorcy.

Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą jesteś podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, czyli podatku PIT.

Do wyboru masz trzy formy opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej:

  • na zasadach ogólnych, według skali podatkowej (stawka podatkowa 12% i 32%)
  • według stawki liniowej (stawka podatkowa 19%)
  • ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Ważne! Od 2022 roku z czwartej formy opodatkowania - karty podatkowej mogą korzystać tylko ci podatnicy, którzy kontynuują opodatkowanie w tej formie – byli już opodatkowani w ten sposób w 2021 roku. Dlatego jeśli dopiero zakładasz działalność, nie możesz wybrać karty podatkowej.

Skala podatkowa to podstawowa forma opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej. To oznacza, że będziesz opodatkowany na zasadach ogólnych, jeżeli nie wybierzesz innej formy opodatkowania.

W przypadku skali podatkowej stawki liniowej przedmiotem opodatkowania jest dochód, a w przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przedmiotem opodatkowania jest osiągnięty przychód.

Pamiętaj! Wybór ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie zawsze będzie możliwy, między innymi dlatego, że są takie działalności, które nie mogą być w ten sposób opodatkowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *