środa, 24 kwietnia, 2024

Własna budka z kebabem

Zupełnie polski kebab

Kebab, jaki znamy i lubimy, pochodzi z krajów znacznie cieplejszych niż Polska – z Turcji,
czasem też przyrządzają go Grecy. Dziwnym trafem ta zagraniczna potrawa stała się jedną z
najbardziej cenionych przekąsek ulicznych i jest często i chętnie serwowana w różnych
barach czy pubach. Duże zainteresowanie kebabem warte jest uwagi każdego
niespełnionego przedsiębiorcy. Można bowiem samodzielnie otworzyć punkt
gastronomiczny oferujący smaczne kebaby, co więcej – może to być tzw. food truck,
gwarantujący sporą mobilność przy niskim wkładzie własnym. Tego rodzaju mobilne
gastronomie dopiero stają się modne, trzeba więc to wykorzystać. Oczywiście
najważniejszym „daniem” serwowanym w food trucku będzie kebab, ale można wzbogacić
ofertę o inne smaczne produkty: frytki, zapiekanki i inne. Żeby spełnić wymagania klientów,
warto zaoferować im możliwość zamawiania wymienionych dań bezpośrednio lub
telefonicznie czy też przez apkę w urządzeniu mobilnym.

Legalnie i estetycznie

Food truck nie może być przypadkowym pojazdem, musi być wyposażony w szereg
rozwiązań sanitarnych i gwarantować najwyższą higienę przyrządzanym lub oferowanym
daniom. Musi w nim się znaleźć np. niewielka łazienka lub chociażby zlew i dostęp do ciepłej
oraz zimnej wody. Niezbędne są również udogodnienia do pozbywania się nieczystości.
Właściwe przechowywanie produktów żywnościowych zapewnią urządzenia chłodząco-
mrożące, a przyrządzanie dań na miejscu – piece, frytkownice, grill oraz okap. Żeby spełnić
wszystkie wymagania, trzeba także wyposażyć wnętrze food trucka w odpowiednią ilość
półek lub szafek, by nie przechowywać w tym samym miejscu np. żywności i chemii.

Biznes w Polsce

Przedsiębiorcami prowadzącymi we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową są: osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne niebędące osobami prawnymi, którym odrębne ustawy przyznają zdolność prawną. Za przedsiębiorców należy także uznać wspólników spółek cywilnych w zakresie wykonywanej przez nich działalności.

Wszyscy przedsiębiorcy podlegają wpisowi do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) bądź do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (KRS).

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (w skrócie CEIDG) jest spisem przedsiębiorców, będących osobami fizycznymi, działających na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Spis prowadzony jest od 1 lipca 2011 r. w systemie teleinformatycznym przez ministra właściwego do spraw gospodarki na podstawie przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Rejestracja w CEIDG jest wolna od opłat.

W przypadku wyboru działalności w formie spółki osobowej albo kapitałowej rejestracji dokonuje się w Krajowym Rejestrze Sądowym, prowadzonym przez sądy rejonowe właściwe ze względu na siedzibę tworzonej spółki.

Warunki podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej przez osoby fizyczne na terenie Rzeczypospolitej Polskiej regulują przepisy ustawy z dnia 6 marca 2018 r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy (DZ.U. z 2018 r., poz.647).

Osoby zagraniczne z państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym oraz osoby zagraniczne z państw niebędących stronami umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, które mogą korzystać ze swobody przedsiębiorczości na podstawie umów zawartych przez te państwa ze Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, mogą podejmować i wykonywać działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na takich samych zasadach jak obywatele polscy.

Na takich samych zasadach jak obywatele polscy mogą podejmować i wykonywać działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej także obywatele innych państw, którzy otrzymali m.in. zezwolenie na osiedlenie się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zgodę na pobyt tolerowany, status uchodźcy nadany w Rzeczypospolitej Polskiej lub korzystają z ochrony czasowej na jej terytorium.

Możesz prowadzić firmę jednoosobową samodzielnie, jeśli jesteś osobą pełnoletnią, bo tylko wtedy ponosisz pełną odpowiedzialność za swoje działania i masz pełną zdolność do podejmowania decyzji.

Osoby niepełnoletnie, które chcą prowadzić własny biznes, w wielu sytuacjach będą musiały korzystać z pomocy swoich ustawowych przedstawicieli. Najczęściej będą to rodzice.

Żeby założyć firmę jednoosobową, nie musisz być obywatelem lub obywatelką Polski.

Obywatele:

  • państw członkowskich Unii Europejskiej i państw członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego mogą podejmować i wykonywać działalność gospodarczą w Polsce na takich samych zasadach jak obywatele polscy.
  • państw spoza Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego mogą podejmować i wykonywać działalność gospodarczą na terytorium Polski na takich samych zasadach jak obywatele polscy, - jeżeli mają w Polsce, na przykład zezwolenie na pobyt stały, zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej czy zezwolenie na pobyt czasowy, wydane w określonym celu, na przykład w związku ze studiami.

Działalność gospodarcza to zorganizowana działalność zarobkowa wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły.

Jeśli chcesz prowadzić taką działalność, musisz się zarejestrować w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej - CEIDG, czyli w rejestrze przedsiębiorców prowadzących w Polsce jednoosobową działalność gospodarczą. Do tego rejestru wpisują się również przedsiębiorcy, którzy chcą zostać wspólnikami spółki cywilnej.

Jednak jeśli spodziewasz się, że przychody z twojej działalności będą niewielkie, to taką drobną działalność możesz prowadzić bez dodatkowych formalności – nie musisz się rejestrować jako przedsiębiorca.

Działalność nierejestrowa to drobna działalność zarobkowa osób fizycznych, która nie wymaga rejestracji firmy.

Możesz prowadzić działalność nierejestrową, jeżeli:

  • przychody z twojej działalności nie przekraczają w żadnym miesiącu 50% minimalnego wynagrodzenia (w 2022 roku minimalne wynagrodzenie wynosi 3010 zł, czyli twoje przychody w 2022 roku nie mogą przekroczyć 1505 zł)
  • jesteś osobą fizyczną
  • nie wykonujesz działalności w ramach spółki cywilnej
  • nie prowadzisz działalności regulowanej, czyli takiej, która wymaga zezwoleń lub koncesji
  • nie wykonywałeś działalności gospodarczej w ciągu ostatnich 60 miesięcy.

Ważne! Nie trzeba rejestrować w rejestrze przedsiębiorców:

  • działalności agroturystycznej rolników
  • produkcji wina przez rolników
  • rolniczego handlu detalicznego.

2 thoughts on “Własna budka z kebabem

  1. Całkiem niezły pomysł. Na pewno taki food truck sprawdzi się w mniejszych miejscowościach, jako jedyny punkt oferujący określony rodzaj jedzenia, a w większych będzie bardzo konkurencyjny.

  2. Najgorzej spełnić te wszystkie wymogi. Często nawet mimo wielu przygotowań i tak się sanepid do czegoś doczepi. Oczywiście to wszystko dla dobra biznesu, ale i tak…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *