niedziela, 8 września, 2024

Opłacalne spotkania wigilijne

Wigilijne spotkania w firmach zamiast prezentów

Z uwagi na to, że sezon świąteczny w pełni, w wielu firmach trwają do niego różnorodne
przygotowania: pracownicy dopełniają realizacji swoich obowiązków, by mieć więcej
wolnego czasu, a szefowie myślą o zapewnieniu im np. premii z okazji nadchodzących świąt.
Nie wszędzie jednak na Boże Narodzenie będzie można liczyć na tego rodzaju prezenty. Z
uwagi na chęć zaoszczędzenia budżetu pojawia się trend organizowania uroczystych spotkań
wigilijnych zamiast oferowania pracownikom dodatkowych pieniędzy czy np. bonów
zakupowych. Takie rozwiązanie jest dużo tańsze mimo tego, że przeważnie uroczystość jest

wyjątkowo wystawna, tj. z cateringiem na najwyższym poziomie, smacznym jedzeniem i miłą
atmosferą. W przypadku braku miejsca na „christmas party” w siedzibie firmy, na tę okazję
wynajmowana jest odpowiednich rozmiarów sala w pobliskiej restauracji czy innym lokalu.

Co na to pracownicy?

Osobom przyzwyczajonym do różnego rodzaju prezentów może być trudno zaakceptować
fakt, że otrzymają „tylko” możliwość wzięcia udziału w ekskluzywnej imprezie. Z drugiej
strony, na pewno jest to trend nowoczesny i ułatwiający integrację pracownikom większych
firm. Żeby wszystko mogło się udać, trzeba dużo wcześniej zaplanować termin i miejsce
spotkania, jak również sprawdzić, czy nikomu w tym czasie „nic nie wypada”. Firmowa
kolacja wigilijna jest okazją do podzielenia się opłatkiem i miłego spędzenia kilku godzin w
gronie dobrych znajomych. Jeśli wśród pracowników są osoby mniej zamożne, mogą poza
kolacją liczyć na wsparcie finansowe.

Biznes w Polsce

Możesz prowadzić firmę jednoosobową samodzielnie, jeśli jesteś osobą pełnoletnią, bo tylko wtedy ponosisz pełną odpowiedzialność za swoje działania i masz pełną zdolność do podejmowania decyzji.

Osoby niepełnoletnie, które chcą prowadzić własny biznes, w wielu sytuacjach będą musiały korzystać z pomocy swoich ustawowych przedstawicieli. Najczęściej będą to rodzice.

Żeby założyć firmę jednoosobową, nie musisz być obywatelem lub obywatelką Polski.

Obywatele:

  • państw członkowskich Unii Europejskiej i państw członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego mogą podejmować i wykonywać działalność gospodarczą w Polsce na takich samych zasadach jak obywatele polscy.
  • państw spoza Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego mogą podejmować i wykonywać działalność gospodarczą na terytorium Polski na takich samych zasadach jak obywatele polscy, - jeżeli mają w Polsce, na przykład zezwolenie na pobyt stały, zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej czy zezwolenie na pobyt czasowy, wydane w określonym celu, na przykład w związku ze studiami.

Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą jesteś podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, czyli podatku PIT.

Do wyboru masz trzy formy opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej:

  • na zasadach ogólnych, według skali podatkowej (stawka podatkowa 12% i 32%)
  • według stawki liniowej (stawka podatkowa 19%)
  • ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Ważne! Od 2022 roku z czwartej formy opodatkowania - karty podatkowej mogą korzystać tylko ci podatnicy, którzy kontynuują opodatkowanie w tej formie – byli już opodatkowani w ten sposób w 2021 roku. Dlatego jeśli dopiero zakładasz działalność, nie możesz wybrać karty podatkowej.

Skala podatkowa to podstawowa forma opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej. To oznacza, że będziesz opodatkowany na zasadach ogólnych, jeżeli nie wybierzesz innej formy opodatkowania.

W przypadku skali podatkowej stawki liniowej przedmiotem opodatkowania jest dochód, a w przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przedmiotem opodatkowania jest osiągnięty przychód.

Pamiętaj! Wybór ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie zawsze będzie możliwy, między innymi dlatego, że są takie działalności, które nie mogą być w ten sposób opodatkowane.

Obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego, którzy chcą wykonywać w Polsce działalność gospodarczą, mogą:

  • założyć w Polsce własną firmę jednoosobową lub dowolną spółkę handlową
  • świadczyć transgranicznie usługi – bez rejestrowania działalności w Polsce
  • założyć w Polsce oddział lub przedstawicielstwo.

Państwami członkowskimi UE są: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowenia, Słowacja, Szwecja, Węgry, Włochy.

Państwami członkowskimi Europejskiego Obszaru Gospodarczego, poza państwami członkowskimi UE, są Norwegia, Islandia, Liechtenstein.

Własną firmę, dowolną spółkę handlową, oddział lub przedstawicielstwo mogą założyć w Polsce, także obywatele USA oraz Konfederacji Szwajcarskiej.

Umowy międzynarodowe Traktat o stosunkach handlowych i gospodarczych między Rzecząpospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki, sporządzony w Waszyngtonie dnia 21 marca 1990 r. oraz Umowa między Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Konfederacją Szwajcarską, z drugiej strony, w sprawie swobodnego przepływu osób umożliwiają zakładanie działalności gospodarczej przez obywateli Stanów Zjednoczonych Ameryki i Konfederacji Szwajcarskiej na takich samych zasadach, jak obywatele polscy.

Obywatele państw, które nie należą do Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego mogą:

  • założyć w Polsce własną firmę jednoosobową lub dowolną spółkę handlową, jeżeli mają tytuł pobytowy, który do tego uprawnia
  • założyć w Polsce spółkę komandytową, komandytowo-akcyjną, z ograniczoną odpowiedzialnością, prostą spółkę akcyjną i spółkę akcyjną
  • przystępować do spółki komandytowej, komandytowo-akcyjnej, z ograniczoną odpowiedzialnością, prostej spółki akcyjnej i spółki akcyjną oraz nabywać i obejmować udziały lub akcje w tych spółkach
  • założyć w Polsce oddział przedsiębiorcy zagranicznego, jeżeli ratyfikowane umowy międzynarodowe podpisane z Polską nie wykluczają takiej możliwości.

Wykaz ratyfikowanych umów międzynarodowych można znaleźć na stronie Internetowej Bazy Traktatów, prowadzonej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

2 thoughts on “Opłacalne spotkania wigilijne

  1. W mojej firmie w tym roku mamy spotkanie w fajnej restauracji, ale oprócz tego dostaliśmy bony na zakupy. To raczej udane święta, spodziewam się naprawdę miłych chwil.

  2. Uwielbiam takie spotkania. W tym roku również organizujemy kolację w firmie i możemy wziąć w niej udział z osobą towarzyszącą. Będzie bardzo elegancko, a zarazem swobodnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *