sobota, 7 września, 2024

Wiemy, w co Polacy będę inwestować w 2023 roku

Wysoka inflacja, a co za tym idzie – spadająca wartość pieniądza – mobilizują Polaków do inwestowania. Analitycy PROFIT Development, dewelopera z blisko 20-letnim doświadczeniem, sprawdzili, w co będą inwestować konsumenci w 2023 roku. Na topie będą prestiżowe nieruchomości w atrakcyjnych lokalizacjach, dobra luksusowe, biżuteria i kamienie szlachetne, a także… złoto. Zdaniem inwestorów – kluczowe jest dywersyfikowanie źródeł przychodów, a także inwestycji.

Mogłoby się wydawać, że wysoka inflacja i rosnące ceny dóbr oraz usług zniechęcą Polaków do inwestowania. Nic bardziej mylnego. Coraz więcej osób chce bezpiecznie lokować zgromadzone środki pieniężne. Konsumenci wybierają pewne inwestycje w nieruchomości czy złoto. Powoli w zapomnienie odchodzą inwestycje w kryptowaluty. Dlaczego? Zdaniem analityków PROFIT Development, rynek kryptowalut sukcesywnie traci na wartości począwszy od listopada 2021 roku. Straty inwestorów, którzy zdecydowali się postawić na cyfrowe pieniądze, sięgają setek milionów dolarów. W co więc inwestować, by mieć pewność zwrotu? Analitycy przygotowali zestawienie. Oto lista najbardziej lukratywnych inwestycji, na które postawią Polacy w przyszłym roku.

  • Dobra luksusowe
  • Prestiżowe nieruchomości
  • Biżuteria i kamienie szlachetne
  • Złoto

Sprawdźmy, dlaczego akurat te obszary będą się cieszyć największym zainteresowanie, inwestorów.

Dobra luksusowe na topie

Łączna wartość rankingu stu najcenniejszych światowych marek Kantar Brands z 2022 r. wzrosła o 23 proc., osiągając prawie 8,7 biliona dolarów. Sektorowi nie zaszkodziły inflacja i niepewna sytuacja gospodarcza. Do najcenniejszych marek zalicza się Apple, którego wartość jest wyceniana na 947 miliardów dolarów, a tuż za nią plasuje się Google – jego wartość to 820 miliardów dolarów. Najszybciej rozwijającą się marką jest Cartier, którego wartość wzrosła o 88 proc. Marki i dobra luksusowe bardzo wolno tracą na wartości – to pewna inwestycja, a sam rynek jest odporny na perturbacje związane z niepewną sytuacją gospodarczą. Zdaniem analityków, mając to na uwadze, Polacy w 2023 roku będą chętnie inwestować właśnie w dobra luksusowe.

Inwestycje w nieruchomości premium

Trendy na rynkach Stanów Zjednoczonych wyraźnie wskazują nieruchomości jako pewną inwestycję. Widoczne są dwa rodzaje zarządzania majątkiem z kategorii „real estate”: zakup i sprzedaż z marżą lub najem długoterminowy. Na rodzimym rynku będą zyskiwać na popularności nieruchomości z kategorii premium.

 – Inwestowanie w nieruchomości pozwala na bezpieczne lokowanie kapitału. To pewny rynek, a wartość domów czy mieszkań sukcesywnie rośnie – mówi Agnieszkę Pachulska, dyrektor oddziału Warszaw PROFIT Development. – Polacy coraz chętniej inwestują w mieszkania zlokalizowane w dużych miastach, ale w zielonym otoczeniu. Przykładem może być osiedle Hemara na warszawskiej Białołęce. Na topie są jasne, ustawne i komfortowe mieszkania 1-,
2-, 3- i 4-pokojowe, o metrażach od 25 m2 do 102 m2.

Deweloper podkreśla, że perspektywiczną inwestycją są także lokale usytuowane w centrum miasta. Przykładem może być inwestycja we Wrocławiu przy ulicy Braniborskiej. Mieszkania w dobrej lokalizacji to świetna inwestycja także na najem.

Biżuteria, kamienie szlachetne, złoto

Za pewne inwestycje uważa się biżuterię, kamienie szlachetne i czyste złoto. W ostatnich miesiącach złoto notuje stałe wzrosty. Zdaniem inwestorów lokowanie środków w ten kruszec to pewne zabezpieczenie przed spadkiem wartości pieniądza.

W co zatem inwestować spośród wymienionych możliwości? Wszystko zależy od zasobności portfela. Według badania Assay Index, co drugi Polak posiada oszczędności w wysokości ok. 30 tysięcy złotych, zaś 6 proc. zgromadziło na koncie więcej niż 100 tysięcy złotych. I to właśnie ta ostatnia grupa może pozwolić sobie na inwestowanie w dobra wysokiej jakości.

Biznes w Polsce

Możesz prowadzić firmę jednoosobową samodzielnie, jeśli jesteś osobą pełnoletnią, bo tylko wtedy ponosisz pełną odpowiedzialność za swoje działania i masz pełną zdolność do podejmowania decyzji.

Osoby niepełnoletnie, które chcą prowadzić własny biznes, w wielu sytuacjach będą musiały korzystać z pomocy swoich ustawowych przedstawicieli. Najczęściej będą to rodzice.

Żeby założyć firmę jednoosobową, nie musisz być obywatelem lub obywatelką Polski.

Obywatele:

  • państw członkowskich Unii Europejskiej i państw członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego mogą podejmować i wykonywać działalność gospodarczą w Polsce na takich samych zasadach jak obywatele polscy.
  • państw spoza Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego mogą podejmować i wykonywać działalność gospodarczą na terytorium Polski na takich samych zasadach jak obywatele polscy, - jeżeli mają w Polsce, na przykład zezwolenie na pobyt stały, zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej czy zezwolenie na pobyt czasowy, wydane w określonym celu, na przykład w związku ze studiami.

Jak zgodnie z przepisami definiowana jest jednoosobowa działalność gospodarcza? Szukając odpowiedniej definicji należy zajrzeć do kilku aktów prawnych, m.in. ustawy o podatku dochodowym, ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz Ordynacji podatkowej. Zapisy jakie się w nich znajdują są w pewnej mierze do siebie podobne.

Zgodnie z nimi działalnością gospodarczą jest działalność zarobkowa, wykonywana we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie wynikają m.in. z umowy o pracę, o dzieło, zlecenia, najmu czy sprzedaży praw autorskich.

Szczególnie wiele problemów przysparza określenie momentu, kiedy działalność zaczyna być ciągła i zorganizowana. Za ciągłość uznaje się nieprzypadkowe, regularne (a nie jednorazowe lub incydentalne) działania.

Z kolei działalność zorganizowana wiąże się z wykonywaniem szeregu następujących po sobie i powiązanych czynności, które mają na celu osiągnięcia zysku. Istotny jest tu fakt, że działalność wcale nie musi przynosić dochodu – decydujące może być, że jest tylko prowadzona w tym celu.

Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą jesteś podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, czyli podatku PIT.

Do wyboru masz trzy formy opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej:

  • na zasadach ogólnych, według skali podatkowej (stawka podatkowa 12% i 32%)
  • według stawki liniowej (stawka podatkowa 19%)
  • ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Ważne! Od 2022 roku z czwartej formy opodatkowania - karty podatkowej mogą korzystać tylko ci podatnicy, którzy kontynuują opodatkowanie w tej formie – byli już opodatkowani w ten sposób w 2021 roku. Dlatego jeśli dopiero zakładasz działalność, nie możesz wybrać karty podatkowej.

Skala podatkowa to podstawowa forma opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej. To oznacza, że będziesz opodatkowany na zasadach ogólnych, jeżeli nie wybierzesz innej formy opodatkowania.

W przypadku skali podatkowej stawki liniowej przedmiotem opodatkowania jest dochód, a w przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przedmiotem opodatkowania jest osiągnięty przychód.

Pamiętaj! Wybór ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie zawsze będzie możliwy, między innymi dlatego, że są takie działalności, które nie mogą być w ten sposób opodatkowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *