poniedziałek, 6 maja, 2024

DANONE rozwija innowacje w środowisku pracy

Praca, która umożliwia harmonijne łączenie rozwoju zawodowego z odpoczynkiem, a nawet pasjami podróżniczymi – to wizja, jaką realizuje grupa spółek DANONE. Firma, jako jedna                              z pierwszych w Polsce, wprowadziła rozwiązanie zyskujące coraz większą popularność na świecie. Workation to połączenie pracy i wyjazdu wypoczynkowego, które daje pracownikom DANONE możliwość pracy z niemal dowolnego miejsca w Europie aż przez miesiąc. Rozwiązanie jest niezależne od, wprowadzonego na stałe, modelu pracy hybrydowej, a elastyczne formy pracy to część realizowanej w firmie strategii budowania środowiska, będącego najlepszym miejscem do pracy i rozwoju.

Workation to coraz popularniejszy trend, który podbija serca pracowników na całym świecie.  W Polsce to wciąż wyróżniające się na rynku rozwiązanie. Jedną z pierwszych firm, która po nie sięgnęła jest grupa spółek DANONE, która stawia na elastyczne rozwiązania.

– Nowoczesne środowisko pracy, to takie, które skutecznie odpowiada na potrzeby pracowników w szybko zmieniającym się świecie. Dziś jedną z takich kluczowych potrzeb są elastyczne formy pracy. Rozwijamy je, by tworzyć jak najlepsze warunki do tego, aby nasi pracownicy mogli spełniać swoje marzenia, nie rezygnując przy tym z rozwoju zawodowego. Temu służy możliwość połączenia pracy z odpoczynkiem w niemal dowolnej części Europy. Taka propozycja przynosi pracownikom nowe możliwości organizowania czasu i – mam  nadzieję, że również większą satysfakcję nie tylko z pracy, ale po prostu z życia – mówi Magda Dybska-Tabor, Dyrektor ds. Zarządzania Zasobami Ludzkimi w grupie spółek DANONE w Polsce.

Praca, która ułatwia spełnianie marzeń

Toskania latem, jesień w Paryżu albo zima na Cyprze – tak planować swój czas mogą pracownicy DANONE, korzystając z Workation. Rozwiązanie to daje im możliwość pracy zdalnej z niemal dowolnego miejsca w Europie (kraje EU, EOG oraz Szwajcaria) aż przez 30 dni w roku. Mogą po nie sięgnąć wszyscy pracownicy, których charakter pracy na to pozwala. Procedura jest bardzo prosta – wystarczy zgoda przełożonego, stały dostęp do Internetu oraz zadbanie o bezpieczne  i ergonomiczne miejsce do pracy. Co istotne – program działa niezależne od pracy hybrydowej, z której na co dzień korzystają pracownicy.

Dobrostan przede wszystkim

Workation to kolejne rozwiązanie, oferowane przez firmę, która w centrum stawia troskę  o  dobrostan pracowników. Firma oferuje szeroki wachlarz benefitów, które wspierają udział pracowników w życiu kulturalnym i sportowym. Zatrudnieni mogą liczyć na prywatną opiekę medyczną, ubezpieczenie na życie oraz szereg rozwiązań, wspierających zachowanie dobrostanu psychicznego i fizycznego. Co więcej, dzięki polityce rodzicielskiej można skorzystać z takich świadczeń, jak prywatny poród, wyprawka dla dziecka czy rodzinny pakiet opieki medycznej przez rok po urodzeniu się dziecka.

O grupie spółek DANONE:

DANONE to światowy lider na rynku żywności, któremu we wszystkich działaniach przyświeca dbanie o zdrowie. W Polsce DANONE działa w 3 obszarach istotnych dla prawidłowego żywienia: produkty mleczne oraz pochodzenia roślinnego (Danone), woda i napoje (Żywiec Zdrój), żywienie specjalistyczne, obejmujące żywność dla niemowląt i małych dzieci oraz żywność specjalnego przeznaczenia medycznego (Nutricia). Wszystkie spółki DANONE łączy podwójne zobowiązanie na rzecz zrównoważonego rozwoju gospodarczego i społecznego oraz misja niesienia zdrowia poprzez żywność tak wielu ludziom, jak to możliwe. Poprzez oferowane produkty oraz realizowane projekty i programy – w myśl wspólnej wizji One Planet. One Health – spółki DANONE zachęcają do podejmowania właściwych wyborów żywieniowych na co dzień, a także przyczyniają się do zdrowia kolejnych pokoleń i lepszego stanu naszej planety. W 10 lokalizacjach w kraju zatrudnienie znajduje ponad 3 000 osób, rozwijających się zawodowo w bezpiecznym i przyjaznym środowisku pracy.

Biznes w Polsce

Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą jesteś podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, czyli podatku PIT.

Do wyboru masz trzy formy opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej:

  • na zasadach ogólnych, według skali podatkowej (stawka podatkowa 12% i 32%)
  • według stawki liniowej (stawka podatkowa 19%)
  • ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Ważne! Od 2022 roku z czwartej formy opodatkowania - karty podatkowej mogą korzystać tylko ci podatnicy, którzy kontynuują opodatkowanie w tej formie – byli już opodatkowani w ten sposób w 2021 roku. Dlatego jeśli dopiero zakładasz działalność, nie możesz wybrać karty podatkowej.

Skala podatkowa to podstawowa forma opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej. To oznacza, że będziesz opodatkowany na zasadach ogólnych, jeżeli nie wybierzesz innej formy opodatkowania.

W przypadku skali podatkowej stawki liniowej przedmiotem opodatkowania jest dochód, a w przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przedmiotem opodatkowania jest osiągnięty przychód.

Pamiętaj! Wybór ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie zawsze będzie możliwy, między innymi dlatego, że są takie działalności, które nie mogą być w ten sposób opodatkowane.

Rejestrując się jako przedsiębiorca w CEIDG, musisz wskazać pod jaką nazwą będziesz działać. Nazwa musi zawierać co najmniej twoje imię i nazwisko podane w mianowniku - na przykład: Jan Kowalski.

Ważna jest kolejność – wpisując nazwę najpierw podaj swoje imię, a później nazwisko.

Możesz dodać do imienia i nazwiska inne elementy, na przykład opisujące profil twojej działalności – Jan Kowalski dorabianie kluczy, czy wskazujące na miejsce jej prowadzenia. Takim dodatkowym elementem może też być twój pseudonim albo dowolne fantazyjne sformułowanie.

Pamiętaj! Jedna osoba fizyczna może mieć tylko jeden wpis w CEIDG. Nie możesz mieć zarejestrowanych kilku jednoosobowych firm na swoje nazwisko, ale pod jednym wpisem możesz prowadzić różne rodzaje działalności gospodarczej.

Zasady podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej uregulowane zostały w Ustawie o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy w której zawarte zostały przepisy związane z podejmowaniem, prowadzeniem, zawieszaniem i zamykaniem działalności gospodarczej.

W Polsce obowiązuje zasada swobody podejmowania działalności gospodarczej. Oznacza, że każdy, na równych prawach, ma prawo podjąć działalność gospodarczą według swojego wyboru.

Zasada wolności gospodarczej zawiera jednak ograniczenia podmiotowe (odnoszące się do tego, kto może podejmować działalność gospodarczą) oraz przedmiotowe (dotyczące warunków, które muszą zostać spełnione dla prowadzenia danej działalności).

Najpopularniejszymi formami prowadzenia działalności są indywidualna działalność gospodarcza oraz spółki handlowe, w szczególności spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółka jawna.

Tworzenie, organizację, funkcjonowanie, rozwiązywanie, łączenie, podział i przekształcanie spółek handlowych reguluje Kodeks Spółek Handlowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *