sobota, 4 maja, 2024

System POS

Systemy POS (Point of Sale) to oprogramowanie sprzedażowe, nieodzowne w każdym sklepie, punkcie usługowym czy restauracji. To zintegrowany punkt sprzedaży, na który składa się terminal dotykowy, oprogramowanie do obsługi sprzedaży oraz urządzenia fiskalne. Najczęściej systemy POS stosuje się w sklepach detalicznych, gastronomii (np. bary, kawiarnie, restauracje, pizzerie) oraz w obiektach noclegowych (hotele, motele).

Umieszczone w punktach sprzedaży dotykowe terminale POS usprawniają i przyśpieszają obsługę klienta. Za sprawą oprogramowania, wszystkie elementy systemu POS, tj. terminal POS i urządzenia peryferyjne, mogą się porozumiewać. System POS zapisuje wszelkie zmiany związane z zamówieniami i sprzedażą. Potrafi też przekazać je odpowiednio systemom magazynowym (WMS) czy produkcyjnym, co ma spore znaczenie chociażby w restauracjach.

Terminal, czyli niewielki dedykowany komputer, obsługiwany przez sprzedawcę (kelnera, recepcjonistę itd.). Ma służyć do wprowadzania niezbędnych danych i rejestrowania sprzedaży. Najczęstsze, bo najwygodniejsze, są terminale z panelem dotykowym, ale oczywiście czasem stosuje się też terminale ze zwykłą, lub specjalistyczną, programowalną klawiaturą.

Elektronika sklepowa może obejmować cały szereg urządzeń. Od takich oczywistości jak drukarka fiskalna, waga elektroniczna czy czytnik kodów paskowych, po sprawdzarki cen, drukarki etykiet, czy drukarki kart plastikowych. Wszystko to warto zintegrować w spójny system.
Kolektory danych to palmtopy, z którymi można chodzić po sklepie czy magazynie i – jak nazwa wskazuje – zbierać dane, na przykład o cenach, stanach, czy lokalizacji poszczególnych produktów. W zależności od zamontowanych czytników i oprogramowania, kolektory „rozumieją” kody kreskowe, kody 2-wymiarowe (QR), znaczniki RFID, a dzięki modułowi Bluetooth – także beaconów. Oczywiście, dane do kolektora można wprowadzać również ręcznie.

System, czyli oprogramowanie dzięki któremu wszystkie te urządzenia mogą się porozumiewać. System POS zapisuje wszelkie zmiany związane z zamówieniami i sprzedażą. Potrafi też przekazać je odpowiednio systemom magazynowym (WMS) czy produkcyjnym, co ma spore znaczenie chociażby w restauracjach.

Wybór oprogramowania zależy od formy prowadzonej działalności. Dlatego zanim zakupimy właściwe oprogramowanie, potrzebna jest analiza przedwdrożeniowa całego przedsiębiorstwa. Jest to bezpieczna forma doboru systemu POS z punktu widzenia działania całej firmy i przyszłych jego zysków. Trzeba dogłębnie przemyśleć i przeanalizować, jakie funkcjonalności będą potrzebne w oprogramowaniu, aby dany system POS tworzył rozwiązanie docelowe i był wystarczająco dopasowany do firmy. Ważnym atutem jest optymalizacja czasu pracowników, którzy będą używali danego systemu. Program POS powinien ułatwiać oraz szybko realizować funkcje zaimplementowane w oprogramowaniu, takie jak obsługa klienta podczas sprzedaży, umiejętność szybkiego rabatowania, realizowania bonów czy obsługi kart lojalnościowych.

Gdzie kupić system POS?

Systemy POS można kupić na stronie www.m3software.eu .

W ofercie spółki dostępne są m.in.: terminale dotykowe POS, monitory sklepowe, czytniki kodów kreskowych,

drukarki i kasy fiskalne, wagi sklepowe, akcesoria, oprogramowanie dla sklepów i gastronomii, systemy przywołujące.

Biznes w Polsce

Polskie przepisy przewidują dużą swobodę prowadzenia działalności gospodarczej, co oznacza, że w większości wypadków możesz założyć firmę i prowadzić ją w wybranej przez siebie formie. Przeczytaj, kiedy trzeba spełnić dodatkowe warunki. Sprawdź, czy firmę może otworzyć cudzoziemiec, osoba niepełnoletnia lub emeryt.

  • Swoboda działalności gospodarczej
  • Cudzoziemcy
  • Emeryci
  • Osoby niepełnoletnie

Polskie przepisy przyznają dużą swobodę, jeśli chodzi o prowadzenie działalności gospodarczej. Zgodnie z Ustawą z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców podejmowanie, wykonywanie i zakończenie działalności gospodarczej jest wolne dla każdego na równych prawach.

Działalność gospodarcza to zorganizowana działalność zarobkowa, wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły.

W Polsce status przedsiębiorcy może mieć:

  • osoba fizyczna
  • osoba prawna
  • jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, wykonująca działalność gospodarczą.

Przedsiębiorcami są także wspólnicy spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.

Pamiętaj! Ograniczenia w możliwości prowadzenia działalności gospodarczej mogą wynikać z wyroku sądu, który może zakazać konkretnej osobie prowadzenia określonej działalności gospodarczej.

W niektórych przypadkach prowadzenie działalności gospodarczej wymaga zgody odpowiedniego organu, czyli koncesji. Dotyczy to wykonywania działalności gospodarczej w dziedzinach mających szczególne znaczenie ze względu na bezpieczeństwo państwa lub obywateli albo inny ważny interes publiczny. Koncesji udziela minister właściwy ze względu na przedmiot działalności gospodarczej wymagającej uzyskania koncesji.

Koncesji potrzebujesz na przykład, jeśli chcesz wytwarzać lub obracać materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.

Ważne! Przyznanie koncesji może być uzależnione od spełnienia szczególnych warunków, które mogą dotyczyć wykształcenia, wieku, niekaralności czy posiadania pełnej zdolności do czynności prawnych.

W niektórych przypadkach przedsiębiorca musi uzyskać zezwolenie na prowadzenie określonej działalności. Zezwoleń udzielają lub odmawiają ich udzielenia odpowiednie organy. Dotyczy to na przykład wykonywania działalności polegającej na świadczeniu usług przewozu osób czy prowadzeniu apteki.

Podobnie jak w przypadku koncesji także uzyskanie zezwolenia może być uzależnione od spełnienia określonych wymagań, takich jak – na przykład – odpowiedni wiek, wykształcenie czy przejście testów psychofizycznych.

Jednoosobowa działalność gospodarcza jest z pewnością dużym wyzwaniem dla każdego młodego przedsiębiorcy. Niezależność jaką ona daje wiąże się z wysokim ryzykiem, wymaga wykazania się odwagą przy podejmowaniu strategicznych decyzji. Już na wstępie przedsiębiorca musi wykazać się wiedzą z zakresu opodatkowania dochodów, finansowania przedsięwzięcia jak i tworzenia zaplecza dla własnej firmy.

Mało kto zdaje sobie sprawę, że po pierwszym roku prowadzonej działalności gospodarczej 1/4 jdg zawiesza lub likwiduje swoją działalność.

Jednoosobowa działalność gospodarcza jest najprostszą forma prowadzenia własnego przedsiębiorstwa, jej rejestracja w CEIDG jest darmowa. Można ją zarejestrować przez internet - wymóg posiadania konta ePUAP, lub autoryzując rejestrację odwiedzając najbliższy urząd gminy lub miasta. Forma jednoosobowej działalności gospodarczej nie wymaga tworzenia kapitału na start przedsiębiorstwa.

Zalety:

  • brak kosztów założenia działalności gospodarczej,
  • brak wymogów tworzenia kapitału przedsiębiorstwa,
  • elastyczność w otwieraniu, zawieszaniu i likwidacji działalności gospodarczej,
  • możliwość optymalizacji podatkowej poprzez wybór formy opłacania podatków,
  • niskie koszty obsługi księgowej,
  • ograniczone obowiązki sprawozdawcze.

Wady:

  • odpowiedzialność całym majątkiem za zobowiązania,
  • obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia do ZUS,
  • konieczność podstawowej znajomości przepisów związanych z opodatkowaniem.

Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą jesteś podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, czyli podatku PIT.

Do wyboru masz trzy formy opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej:

  • na zasadach ogólnych, według skali podatkowej (stawka podatkowa 12% i 32%)
  • według stawki liniowej (stawka podatkowa 19%)
  • ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Ważne! Od 2022 roku z czwartej formy opodatkowania - karty podatkowej mogą korzystać tylko ci podatnicy, którzy kontynuują opodatkowanie w tej formie – byli już opodatkowani w ten sposób w 2021 roku. Dlatego jeśli dopiero zakładasz działalność, nie możesz wybrać karty podatkowej.

Skala podatkowa to podstawowa forma opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej. To oznacza, że będziesz opodatkowany na zasadach ogólnych, jeżeli nie wybierzesz innej formy opodatkowania.

W przypadku skali podatkowej stawki liniowej przedmiotem opodatkowania jest dochód, a w przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przedmiotem opodatkowania jest osiągnięty przychód.

Pamiętaj! Wybór ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie zawsze będzie możliwy, między innymi dlatego, że są takie działalności, które nie mogą być w ten sposób opodatkowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *