sobota, 13 lipca, 2024

Czas na świadome zakupy – Wrocław Fashion Outlet wspiera marki odpowiedzialne społecznie i działa na rzecz środowiska

Zatrzymanie postępującego zanieczyszczenia środowiska i idących za nim zmian klimatycznych to jedno z

najważniejszych wyzwań XXI wieku. Podołać mu starają się także producenci odzieży, którzy coraz chętniej wdrażają działania odpowiedzialne społecznie. Do poprawy stanu przyrody możemy więc przyczynić się m.in. poprzez dokonywanie świadomych zakupów. Jednym z miejsc ułatwiających to zadanie jest centrum Wrocław Fashion Outlet, które wspiera marki oferujące produkty wyprodukowane w zrównoważony sposób, a dodatkowo aktywnie działa na rzecz środowiska, m.in. poprzez akcje sadzenia drzew czy promowanie ekologicznego transportu.

Moda w służbie ekologii

Świadomość zmian klimatycznych i rosnącego zanieczyszczenia planety sprawia, że coraz więcej firm dąży do zminimalizowania swojego wpływu na środowisko. Dotyczy to również marek modowych, które nie tylko chętniej sięgają po naturalne tkaniny, powstające na bazie roślin uprawianych w sposób zrównoważony (przykładem może być bawełna organiczna), ale też ograniczają zużycie wody potrzebnej do produkcji czy wykorzystują surowce pochodzące z recyklingu. „Producenci coraz odpowiedzialniej podchodzą do tematu ochrony środowiska. Szereg firm ujmuje działania proekologiczne w swoich strategiach biznesowych, np. ograniczając produkcję plastiku czy wykorzystując włókna z ekologicznych plantacji. Istotną rolę zaczyna też odgrywać jakość samej odzieży – marki modowe chętnie stawiają dziś na wysokiej jakości materiały i staranne wykończenie, dzięki którym ich ubrania są w stanie posłużyć nam przez kilka sezonów. Takie podejście to korzyść nie tylko dla naszego portfela, ale przede wszystkim środowiska, do którego trafia mniej odpadów przy jednoczesnym ograniczeniu zużycia surowców. Dla Wrocław Fashion Outlet kwestia odpowiedzialności społecznej jest niezwykle ważna, dlatego w naszych działaniach chętnie promujemy marki podzielające te wartości”, zaznacza Katarzyna Warzecha, Senior Marketing Manager Wrocław Fashion Outlet. Właśnie ruszyła kampania „Feel Good Fashion”, która zachęca klientów do świadomych zakupów w myśl idei „wybierz lepiej i noś dłużej”.

Wroclaw Fashion Outlet stawia na marki działające w sposób zrównoważony

Jednym z wielu przykładów marek obecnych we Wrocław Fashion Outlet, dla których dobro środowiska ma szczególne znaczenie, jest adidas. Producent odzieży sportowej we współpracy z organizacją Parley, która pomaga chronić oceany poprzez zbieranie plastikowych odpadów na wybrzeżach i przekształcanie ich w wysokiej jakości produkty, zaprojektował kolekcję wykonaną z przetworzonego plastiku Parley Ocean Plastic. Jej elementem są m.in. sneakersy stworzone w 100% z recyklingu. Dodatkowo pudełka na buty oraz folie na ubrania także powstały z materiałów pochodzących z recyclingu. Kolejnego przykładu dostarcza marka Levi’s. Dzięki wdrożeniu zrównoważonego systemu produkcji WATERLESS od 2011 roku marka oszczędziła 4,2 miliarda litrów wody, a 9,6 miliarda zostało odzyskane lub użyte ponownie. Na docenienie zasługuje też wykorzystanie przez Levi’s bawełnianych konopii, Levi’s® WellThread, które pochodzą ze zrównoważonych upraw. Odzwierciedlaniem wdrażanych działań jest zresztą motto firmy: „Sięgnij po lepsze. Noś dłużej”. Z kolei marka Mayoral w myśl swojego motta „Loving the planet!” planuje do 2025 roku 50% swoich kolekcji tworzyć z materiałów pochodzących ze zrównoważonych źródeł. W sezonie jesień-zima 2022 już 35% artykułów wyprodukowano przy udziale włókien ekologicznych, a dodatkowo producent stawia na materiały takie jak REPREVE®, czyli włókno poliestrowe wykonane z butelek plastikowych pochodzących z recyklingu, czy bawełna organiczna.

Świadome zakupy w odpowiedzialnym społecznie centrum

Wybieranie produktów, które powstały w zrównoważony sposób to istotny krok do poprawy stanu środowiska naturalnego. Równie ważne jest dokonywanie zakupów w sposób przemyślany, tak, by z jednej strony wymieniać garderobę, a z drugiej nie generować dodatkowych odpadów. „W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się idea slow fashion, czyli świadomego i rozważnego kupowania odzieży. Wiąże się ona m.in. z powstrzymywaniem się od kompulsywnego nabywania kolejnych, niepotrzebnych rzeczy oraz tanich ubrań słabej jakości, których albo nigdy nie założymy, albo będziemy zmuszeni wyrzucić je po zaledwie jednym sezonie”, wyjaśnia Katarzyna Warzecha, Senior Marketing Manager Wrocław Fashion Outlet. „Nasze centrum jako outlet premium to jedna z propozycji dla osób, którym ta idea jest bliska. Klienci mają tu możliwość zakupienia wysokiej jakości pełnowartościowych ubrań czy dodatków od renomowanych producentów, dla których zrównoważony rozwój ma szczególne znaczenie. Klientom podpowiadamy, jakie inicjatywy podejmują nasze marki na stronie internetowej centrum, a także umieszczamy specjalne oznakowanie na witrynach sklepów. Poza wspieraniem tych marek, sami działamy na rzecz naszego otoczenia. Od kilku lat prowadzimy akcję, której efektem są nasadzenia drzew we Wrocławiu. Promujemy też zrównoważony transport – na parkingu przed naszym centrum znajduje się nowoczesna stacja ładowania pojazdów elektrycznych GreenWay, która pozwala na równoczesne ładowanie trzech aut. Prowadzimy również działania zachęcające wrocławian do przesiadania się na rowery”, dodaje Katarzyna Warzecha.

W czasach postępującego zanieczyszczenia środowiska i stale zwiększającego się zużycia zasobów naturalnych warto przyczynić się do maksymalnego ich ograniczenia, choćby poprzez zakupy w duchu slow fashion. Marki odzieżowe, którym bliskie są założenia zrównoważonego rozwoju odnajdziemy między innymi w centrum handlowym Wrocław Fashion Outlet.

Więcej na: wroclawfashionoutlet.com  

Wrocław Fashion Outlet to jedyne modowe centrum outletowe w regionie dolnośląskim. Na ok. 14 000 metrów kwadratowych powierzchni handlowej znajduje się ponad 100 światowych i polskich marek, wśród nich: BOSS Outlet, KARL LAGERFELD, Gant, Nike, Levi’s, Lacoste, Asics, Trussardi, Guess, New Balance, adidas, Marc O’Polo, Tommy Hilfiger, Calvin Klein, Le Creuset, Calzedonia. Lokalizacja w pobliżu lotniska, bliskość Autostradowej Obwodnicy Wrocławia, dogodny dojazd komunikacją miejską i parking na 1 200 miejsc pozwalają klientom dogodnie cieszyć się promocjami przez cały rok. Wrocław Fashion Outlet należy do portfolio VIA Outlets – najszybciej rozwijającego się operatora na rynku outletów premium w Europie. Europejskie portfolio VIA Outlets obejmuje obecnie 11 centrów w 9 krajach, łącznie około 265 000 metrów kwadratowych powierzchni najmu i ponad 1 100 sklepów.

Biznes w Polsce

Zasady podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej uregulowane zostały w Ustawie o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy w której zawarte zostały przepisy związane z podejmowaniem, prowadzeniem, zawieszaniem i zamykaniem działalności gospodarczej.

W Polsce obowiązuje zasada swobody podejmowania działalności gospodarczej. Oznacza, że każdy, na równych prawach, ma prawo podjąć działalność gospodarczą według swojego wyboru.

Zasada wolności gospodarczej zawiera jednak ograniczenia podmiotowe (odnoszące się do tego, kto może podejmować działalność gospodarczą) oraz przedmiotowe (dotyczące warunków, które muszą zostać spełnione dla prowadzenia danej działalności).

Najpopularniejszymi formami prowadzenia działalności są indywidualna działalność gospodarcza oraz spółki handlowe, w szczególności spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółka jawna.

Tworzenie, organizację, funkcjonowanie, rozwiązywanie, łączenie, podział i przekształcanie spółek handlowych reguluje Kodeks Spółek Handlowych.

Przedsiębiorcami prowadzącymi we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową są: osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne niebędące osobami prawnymi, którym odrębne ustawy przyznają zdolność prawną. Za przedsiębiorców należy także uznać wspólników spółek cywilnych w zakresie wykonywanej przez nich działalności.

Wszyscy przedsiębiorcy podlegają wpisowi do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) bądź do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (KRS).

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (w skrócie CEIDG) jest spisem przedsiębiorców, będących osobami fizycznymi, działających na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Spis prowadzony jest od 1 lipca 2011 r. w systemie teleinformatycznym przez ministra właściwego do spraw gospodarki na podstawie przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Rejestracja w CEIDG jest wolna od opłat.

W przypadku wyboru działalności w formie spółki osobowej albo kapitałowej rejestracji dokonuje się w Krajowym Rejestrze Sądowym, prowadzonym przez sądy rejonowe właściwe ze względu na siedzibę tworzonej spółki.

Warunki podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej przez osoby fizyczne na terenie Rzeczypospolitej Polskiej regulują przepisy ustawy z dnia 6 marca 2018 r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy (DZ.U. z 2018 r., poz.647).

Osoby zagraniczne z państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym oraz osoby zagraniczne z państw niebędących stronami umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, które mogą korzystać ze swobody przedsiębiorczości na podstawie umów zawartych przez te państwa ze Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, mogą podejmować i wykonywać działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na takich samych zasadach jak obywatele polscy.

Na takich samych zasadach jak obywatele polscy mogą podejmować i wykonywać działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej także obywatele innych państw, którzy otrzymali m.in. zezwolenie na osiedlenie się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zgodę na pobyt tolerowany, status uchodźcy nadany w Rzeczypospolitej Polskiej lub korzystają z ochrony czasowej na jej terytorium.

Możesz prowadzić firmę jednoosobową samodzielnie, jeśli jesteś osobą pełnoletnią, bo tylko wtedy ponosisz pełną odpowiedzialność za swoje działania i masz pełną zdolność do podejmowania decyzji.

Osoby niepełnoletnie, które chcą prowadzić własny biznes, w wielu sytuacjach będą musiały korzystać z pomocy swoich ustawowych przedstawicieli. Najczęściej będą to rodzice.

Żeby założyć firmę jednoosobową, nie musisz być obywatelem lub obywatelką Polski.

Obywatele:

  • państw członkowskich Unii Europejskiej i państw członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego mogą podejmować i wykonywać działalność gospodarczą w Polsce na takich samych zasadach jak obywatele polscy.
  • państw spoza Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego mogą podejmować i wykonywać działalność gospodarczą na terytorium Polski na takich samych zasadach jak obywatele polscy, - jeżeli mają w Polsce, na przykład zezwolenie na pobyt stały, zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej czy zezwolenie na pobyt czasowy, wydane w określonym celu, na przykład w związku ze studiami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *