JAGODA JPS jest wiodącym w Polsce oraz rozpoznawalnym na świecie producentem maszyn sadowniczych, w szczególności produkcji kombajnów do zbioru owoców jagodowych, takich jak porzeczka, agrest, aronia, jagoda kamczacka, świdośliwa, malina, wiśnia, śliwa, itp. Firma rozwija również inny asortyment, między innymi osprzęt do mikrociągników, czy maszyny do pielęgnacji sadów i plantacji.
Nad rozwijaniem oferty i udoskonalaniem maszyn pracuje paru konstruktorów. Wiele rozwiązań konstrukcyjnych, które zostały opracowane w tej firmie jest opatentowana, a produkowane maszyny są chronione prawnie jako wzór użytkowy.
W ofercie znajdują się m.in:
Kosiarka podkoronowa LUCEK przeznaczona jest do wykaszania chwastów w rzędach drzew i krzewów. Dzięki tej kosiarce można znacznie ograniczyć lub nawet wyeliminować stosowanie herbicydów w produkcji sadowniczej. Zmniejsza to koszty prowadzonej działalności oraz ułatwia prowadzenie upraw ekologicznych. Więcej na stronie – Podkaszarka.
Karczownik KRET – urządzenie przeznaczone do rozdrabniania karp krzewów porzeczek (a także innych krzewów, np. aronii) po uprzednim ścięciu części nadziemnej rozdrabniaczem gałęzi. Dzięki zastosowaniu karczownika można szybciej i lepiej przygotować pole pod nowe nasadzenia. Karczownik KRET charakteryzuje się prostą budową i niezawodną pracą w porównaniu do innych maszyn przeznaczonych do podobnych prac. Efekt rozdrabniania w dużym stopniu zależy od rodzaju gleby i wielkości karpy.
Kombajn do wiśni GACEK przeznaczony jest do zbioru wiśni jak również innych owoców pestkowych np. śliwek. Zbiór następuje przez otrząsanie, następnie zostają usunięte zanieczyszczenia przy pomocy wentylatora i owoce zsypywane są do skrzynek lub skrzyniopalet. Zbiór wiśni, śliwek GACEK polecane jest dla rodzinnych gospodarstw sadowniczych o powierzchni sadu do 5 ha.
Urządzenie do pielenia ZUZA 3 (pielnik hydrauliczny) przeznaczone jest do mechanicznego niszczenia chwastów z upraw rosnących rzędowo w rozstawie umożliwiającym przejazd ciągnikiem nad uprawianym szpalerem.
Urządzenie do pielenia ZUZA 3 doskonale sprawdza się w uprawach ekologicznych, w których stosowanie herbicydów do zwalczania chwastów jest ograniczone. Przykładowe zastosowania to: młode porzeczki, truskawki i inne sadzonki do wysokości ok. 0,5m.
Ponadto JAGODA JPS jest największym w Polsce przedstawicielem handlowym firm produkujących sadownicze narzędzia pneumatyczne (Paterlini, Campagnola).
Polskie przepisy przewidują dużą swobodę prowadzenia działalności gospodarczej, co oznacza, że w większości wypadków możesz założyć firmę i prowadzić ją w wybranej przez siebie formie. Przeczytaj, kiedy trzeba spełnić dodatkowe warunki. Sprawdź, czy firmę może otworzyć cudzoziemiec, osoba niepełnoletnia lub emeryt.
- Swoboda działalności gospodarczej
- Cudzoziemcy
- Emeryci
- Osoby niepełnoletnie
Polskie przepisy przyznają dużą swobodę, jeśli chodzi o prowadzenie działalności gospodarczej. Zgodnie z Ustawą z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców podejmowanie, wykonywanie i zakończenie działalności gospodarczej jest wolne dla każdego na równych prawach.
Działalność gospodarcza to zorganizowana działalność zarobkowa, wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły.
W Polsce status przedsiębiorcy może mieć:
- osoba fizyczna
- osoba prawna
- jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, wykonująca działalność gospodarczą.
Przedsiębiorcami są także wspólnicy spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.
Pamiętaj! Ograniczenia w możliwości prowadzenia działalności gospodarczej mogą wynikać z wyroku sądu, który może zakazać konkretnej osobie prowadzenia określonej działalności gospodarczej.
W niektórych przypadkach prowadzenie działalności gospodarczej wymaga zgody odpowiedniego organu, czyli koncesji. Dotyczy to wykonywania działalności gospodarczej w dziedzinach mających szczególne znaczenie ze względu na bezpieczeństwo państwa lub obywateli albo inny ważny interes publiczny. Koncesji udziela minister właściwy ze względu na przedmiot działalności gospodarczej wymagającej uzyskania koncesji.
Koncesji potrzebujesz na przykład, jeśli chcesz wytwarzać lub obracać materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.
Ważne! Przyznanie koncesji może być uzależnione od spełnienia szczególnych warunków, które mogą dotyczyć wykształcenia, wieku, niekaralności czy posiadania pełnej zdolności do czynności prawnych.
W niektórych przypadkach przedsiębiorca musi uzyskać zezwolenie na prowadzenie określonej działalności. Zezwoleń udzielają lub odmawiają ich udzielenia odpowiednie organy. Dotyczy to na przykład wykonywania działalności polegającej na świadczeniu usług przewozu osób czy prowadzeniu apteki.
Podobnie jak w przypadku koncesji także uzyskanie zezwolenia może być uzależnione od spełnienia określonych wymagań, takich jak – na przykład – odpowiedni wiek, wykształcenie czy przejście testów psychofizycznych.